Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

Isıtma sisteminizin düşen verimliliğini eski seviyelere çıkartan petek temizliği işlemi, yakıt sarfiyatındaki gereksiz artışın önüne geçer ve peteklerde biriken pisliğin yol açtığı arızaların önlenmesine yardımcı olur. Rutin olarak tekrarlandığında uzun vadeli koruma sunan bu bakım işleminin özellikle belli yaşın üzerindeki ısıtma sistemlerinde her yıl tekrarlanması, performansın optimum seviyede tutulması açısından büyük önem taşır.

Şebeke sularının yoğun kireç içerdiği bölgelerdeki ev ve işyerlerinde kullanılan ısıtma sistemlerinin temizlik işlemleri aksatılmadan kış öncesinde yapılmalı ve ayrıca eski tip yani döküm petekli sistemlerin zaman kaybetmeden işin uzmandan yani servis ekibimizden yardım alması önerilir. Kullanımına yeni başladığınız ısıtma sistemlerinde bu gibi problemler şuan için görünmese de, birkaç kış sonrasında birikmenin yoğunlaşmasından ötürü ısı kayıpları faturaları dramatik bir şekilde etkileyecek seviyelere ulaşabilir.

Petek temizliğinin bir arıza tamiri, petekler ısınmadığında ya da tesisat tıkandığında başvurulan bir çözüm olarak görülmesinden ziyade bu sorunların ortaya çıkmamasını sağlayan bir önlem yani bakım işlemi olarak algılanması gerekir. Zira döküm peteklerin kullanıldığı eski tip ısıtma sistemlerinde dahi her sene düzenli olarak temizlendiği takdirde performans kayıpları minimuma indirgendiğinden, yakıt tüketiminde ve faturalarda dramatik artış olmayacaktır.

Konforlu ısınmak için sistem bileşenlerinin tamamının kusursuz ve birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışması gerekir ki; üretilen ısı enerjisinden iç mekânda faydalanılmasını sağlayan petekler, ısı transfer elemanları olarak bu sistemin en önemli bileşenlerindendir. Yakıtı kullanarak ısı enerjisi açığa çıkaran ısıtma sistemi bu enerjiyi şebekeden aldığı suya uygular ve sıcaklık değeri yükselen su da petekleri ısıtarak, ısınan peteklerin iç mekânı ısıtmasını sağlar. Ne var ki, bu suyun şebekeden alınması yoğun kireç içeriği anlamına gelir.

Sudaki kireçse sıcaklık arttıkça daha fazla metale yapışma hali sergiler ve bu yüzden de zamanla peteklerin dip kısımlarında kireç tortuları oluşur. Farklı birçok maddenin eklenmesi ve yer çekiminin tüm bu madde karışımını yoğunlaştırmasıyla peteklerin altında balçık kıvamlı tabakalar meydana gelir. Suyun aşamadığı bu tabakalar peteklerin alt bölümünün soğuk kalmasına sebep olur. Isı kaybının telafisini ısıtma sistemini daha yüksek dereceye ayarlamakta bulanlarsa artan enerji tüketimi neticesinde ay sonunda boşu boşuna daha yüksek bir faturayla karşılaşır.

Her ay gereksiz yere fazladan harcama yapmamak ve üstüne üstlük bu şekilde fazla ödeme yapmanıza karşın bir de doğru düzgün ısınamamaktan şikâyet etmemek için peteklerinizi kış aylarının soğuk günleri başlamadan önce temizlettirmek de yarar var. Düzenli olarak bu işlemin yapılmasıyla ısıtma sistemi her zaman optimum verimlilikle çalışır, asgari enerji tüketimi ile size azami düzeyde konfor sunar. Servis ekibimiz kapalı devre temizlik yaptığı için tüm petekleri aynı anda temizler ve böylelikle merkezi ısıtma sistemi kullanılan binalardaki tüm kat peteklerini tek seferde, pratik bir şekilde temizleyebilir. Firmamızdan en uygun petek temizliği fiyatları ile hizmet alabilirsiniz.

Bu sorunu cevabı oldukça basit: ısının yükselmesi olarak açıklanabilir. Yüksek ısının, peteklerin alt kısmında ısınmasına neden olması, bu bölgedeki ısınmayı artırır. Yüksek ısı, buharlaşma ile soğutma arasındaki ısı farkını azaltır. Dolayısıyla, soğutma verimini azaltır ve ısınma problemlerine yol açar.

Peteklerin alt kısımlarındaki ısınma problemlerinin nedeni, peteklerin yapıldığı malzemenin kalitesiyle ilgilidir. Peteklerin alt kısımlarında ısınma problemi yaşayan binaların en çok yapımında kullanılan demirden yapılmış petekler olduğu görülmektedir. Demirden yapılmış peteklerin alt kısımlarında ısınma problemi yaşayan binalar, peteklerin yapıldığı malzemenin kalitesiyle ilgilidir. Malzeme kalitesi, demirden yapılan peteklerin alt kısımlarında ısınma problemleri yaratıyorsa, bu sorunun çözümünde demirden yapılan peteklerin değiştirilmesi gerekir.
Peteklerin alt kısımlarına ısınan su, soğuk suyu ısıtmak amacıyla kullanılır. Soğuk suyu ısıtmak için ısınan suyla beraber peteklerin alt kısımlarına hava da verilmelidir. Hava akımıyla beraber verilen ısınma, peteklerin alt kısımlarında ısınmayı sağlar. Peteklerin alt kısımlarında ısınma problemi varsa, soğuk suyu ısıtmak için kullanılan su ısınmaz.

Peteklerin Alt Kısımlarındaki Isınma Problemlerinin Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Sıcaklık, havayı ısıtmada ve soğutmada kullanılan en yaygın enerji türüdür. Havaya giren ışınların bir kısmı etrafında dönerek bu ısıyı oluşturur. Ortam sıcaklığının artmasıyla havanın daha az ısınması beklenir. Ancak, bu durumun olabileceği yerlerde bulunan peteklerin alt kısmında ısınma problemleri ortaya çıkar.
Peteklerin alt kısmında ısınma problemlerinin nedeni, ortam sıcaklığının artmasıyla havanın daha az ısınması beklenmesine rağmen, peteklerin alt kısmının ısınmamasıdır. Ortam sıcaklığının artmasıyla havanın daha az ısınması beklenmesine rağmen, ısınan hava, ortam sıcaklığına yetişemez ve bu durumdan petekler alt kısmında ısınma problemleri ortaya çıkar. Peteklerin alt kısmında ısınma probleminin nedeni, ısınan havanın ortam sıcaklığına yetişememesidir.

Peteklerin Alt Kısımlarındaki Isınma Problemleri Hangi Durumdan Kaynaklanır?

Günümüzde ısıtma problemleri en sık görülen problemlerden biridir. Bu problemler, genellikle ısıtma sisteminin alt kısmında ısınma sorunlarına yol açar. Bu problemler, binaların ısıtılmasında kullanılan ısıtma sistemlerinin yanlış tasarımından kaynaklanabilir. Ayrıca, ısıtma sistemlerinin kullanımında yanlış uygulamalar da bu problemleri ortaya çıkarmaktadır. Isıtma problemleri, genellikle ısıtma sisteminin alt kısmında ısınma sorunlarına yol açar.
Isınma problemleri peteklerin alt kısmında ısınmasına neden olur. ,

Peteklerin alt kısmında ısınan su, suyun ısınmasına neden olur ve bu da peteklerin içindeki suyun ısınmasına neden olur. Ayrıca, peteklerin alt kısmında ısınan su, peteklerin üst kısmında ısınan suyu soğutur. Peteklerin alt kısmı ısındığında, soğuk suyu üst kısmından alır. Bu problem genellikle, peteklerin ısınıp soğuktan etkilenmesiyle oluşur. Peteklerin ısınmasıyla birlikte, ısınan hava su ısıtıcısının üzerinden geçerek, soğuk hava taşınır. Bu ısı da peteklerin altında toplanır ve soğuk hava akışı sağlar.

Isınan havayı aktarabilmek için peteklerin altında biriken ısı, soğutma suyu ile dışarı atılmadığında peteklerin altında ısınma problemleri yaşanabilir. Peteklerin altında ısınma problemleri yaşandığında ise, suyun sıcaklığı yükselir ve buna bağlı olarak da soğutma performansı düşer. Çoğunlukla, peteklerin alt kısmında ısınma problemleri, suyun soğutucu etkisiyle petek içindeki havanın ısınmamasından kaynaklanır. Havanın ısınması, peteklerin soğuk hava ile doldurulduğu için, soğutucu etkiyi azaltır ve peteklerin alt kısmında ısınma problemi ortaya çıkar.

Peteklerin Alt Kısımlarındaki Isınma Problemlerinin En Önemli Sebepleri

Peteklerin alt kısmında ısınma probleminin en sık sebebi, kötü yapısal durumdur. Bu durumda peteklerin ısı iletkenliği azalır ve ısınma hızı azalır Peteklerin alt kısmında ısınma problemleri, boruların ısınan suyun tadında bozulmalarına, çoğu zaman da ısınma borularının soğuk olmasına neden olur. Soğuk borularda da donma problemi yaşanabilir.

Isınmada problemleri olan peteklerin alt kısmında ısınma problemleri meydana gelir. Bu problemler peteklerin alt kısmında bulunan ısı kaynakları ile ısınır. İki tip ısı kaynağı vardır: radyatörler ve petekler şeklindedir. Petekler, duvar ve tavan ısı kaynağı olarak kabul edilirler. Peteklerin ısınması, duvar ve tavan ısı kaynaklarına bağlıdır.
Radyatörler ise, hava akımı ile ısınırlar. Peteklerin alt kısmında ısınma problemleri, peteklerin ısınmasında en çok görülen problemlerdir. Bu problemin sebebi, ısı kaynağı olarak kabul edilen peteklerin alt kısmında bulunan ısı kaynaklarıdır. Peteklerin ısınması, duvar ve tavan ısı kaynağı olarak kabul edilirler. Isıtma problemleri olan peteklerin alt kısmında ısınma problemleri oluşur.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir